Co wybrać – kamper czy przyczepę? Wady i zalety.

Jakie to wspaniałe uczucie móc zostawić wszystko i bez planowania czegokolwiek, nie patrząc na szybko przesuwające się wskazówki zegarka. Jak wspaniale zatrzymać się na chwilę, zostawić zabiegany świat wielkiego miasta i czując wiatr we włosach oraz radość w sercu, wyruszyć w daleką podróż w nieznane. Idealnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób pragnących wyrwać się choć na chwilkę od swoich obowiązków i czuć się wolnym oraz niezależnym od czegokolwiek, jest karawaning , czyli podróż przy pomocy przyczepy kempingowej czy kampera.

Chcąc jednak rozpocząć taką przygodę, należy wcześniej określić w jaki sposób i czym będziemy podróżować. A także standardy, jakie powinien spełniać pojazd, który wybierzemy, ponieważ nie każdy jest skłonny zrezygnować z jakichkolwiek wygód oferowanych przez współczesną cywilizację na rzecz braku wody czy zimna w nocy. Jakość naszej podróży zależeć będzie przede wszystkim od zasobności naszego portfela, ponieważ w zależności od środków, jakimi dysponujemy możemy wynająć lub kupić pojazd, w którym znajdzie się wybrane przez nas wyposażenie. Możemy zdecydować się na przyczepę lub kampera, którymi odbędziemy naszą podróż. Każde z nich ma swoje zalety, ale również wady.

 Jeśli chodzi o kampery na samochody turystyczne polskich producentów mamy równie bogaty wybór, jak na rynkach pozostałych państw europejskich. Jeżeli dysponujemy kwotą w granicach od 130 do 200 tyś. złotych, możemy sobie pozwolić na kupno nowego kampera – jego standard zależy od wysokości tej ceny. Natomiast za nieco mniejszą kwotę, bo już za ok. 100 tyś. złotych możemy znaleźć coś ciekawego pośród używanych ok. 30-letnich pojazdów. Kampery, w przeciwieństwie do pozostałych samochodów, nie tracą na wartości tak szybko, ponieważ znacznie mniej są eksploatowane przez swych właścicieli – wolniejsza jazda, konieczność konserwacji, czy mniejsza ilość przebytych kilometrów. Jednak decydując się na zakup używanego pojazdu należy obejrzeć go równie dokładnie jak samochód osobowy.

Również w przypadku przyczep kempingowych mamy wybór – nowa czy używana. Nowa to koszt ok. 15-30 tyś. złotych, a używana kosztuje już tylko 2 tyś. złotych. Znacznie tańszy jest wynajem. Dlatego Polacy znacznie częściej wybierają podróż z wykorzystaniem przyczepy niż kampera, jednak jeśli chodzi o wygodę prowadzenia – kamper w tym przypadku ma znaczną przewagę nad przyczepą.


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 364

Fatal error: Uncaught Exception: Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-kamper-warszawa-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases. in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:367 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-includes/functions.php(3728): ob_end_flush() #2 /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 367