Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Samochód kempingowy czy naczepa - korzyści i różnice | Tani samochód turystyczny typu kamper

Co wybrać – kamper czy przyczepę? Wady i zalety.

Jakie to wspaniałe uczucie móc zostawić wszystko i bez planowania czegokolwiek, nie patrząc na szybko przesuwające się wskazówki zegarka. Jak wspaniale zatrzymać się na chwilę, zostawić zabiegany świat wielkiego miasta i czując wiatr we włosach oraz radość w sercu, wyruszyć w daleką podróż w nieznane. Idealnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób pragnących wyrwać się choć na chwilkę od swoich obowiązków i czuć się wolnym oraz niezależnym od czegokolwiek, jest karawaning , czyli podróż przy pomocy przyczepy kempingowej czy kampera.

Chcąc jednak rozpocząć taką przygodę, należy wcześniej określić w jaki sposób i czym będziemy podróżować. A także standardy, jakie powinien spełniać pojazd, który wybierzemy, ponieważ nie każdy jest skłonny zrezygnować z jakichkolwiek wygód oferowanych przez współczesną cywilizację na rzecz braku wody czy zimna w nocy. Jakość naszej podróży zależeć będzie przede wszystkim od zasobności naszego portfela, ponieważ w zależności od środków, jakimi dysponujemy możemy wynająć lub kupić pojazd, w którym znajdzie się wybrane przez nas wyposażenie. Możemy zdecydować się na przyczepę lub kampera, którymi odbędziemy naszą podróż. Każde z nich ma swoje zalety, ale również wady.

 Jeśli chodzi o kampery na samochody turystyczne polskich producentów mamy równie bogaty wybór, jak na rynkach pozostałych państw europejskich. Jeżeli dysponujemy kwotą w granicach od 130 do 200 tyś. złotych, możemy sobie pozwolić na kupno nowego kampera – jego standard zależy od wysokości tej ceny. Natomiast za nieco mniejszą kwotę, bo już za ok. 100 tyś. złotych możemy znaleźć coś ciekawego pośród używanych ok. 30-letnich pojazdów. Kampery, w przeciwieństwie do pozostałych samochodów, nie tracą na wartości tak szybko, ponieważ znacznie mniej są eksploatowane przez swych właścicieli – wolniejsza jazda, konieczność konserwacji, czy mniejsza ilość przebytych kilometrów. Jednak decydując się na zakup używanego pojazdu należy obejrzeć go równie dokładnie jak samochód osobowy.

Również w przypadku przyczep kempingowych mamy wybór – nowa czy używana. Nowa to koszt ok. 15-30 tyś. złotych, a używana kosztuje już tylko 2 tyś. złotych. Znacznie tańszy jest wynajem. Dlatego Polacy znacznie częściej wybierają podróż z wykorzystaniem przyczepy niż kampera, jednak jeśli chodzi o wygodę prowadzenia – kamper w tym przypadku ma znaczną przewagę nad przyczepą.